Предсједник Републике Српске Милорад Додик присуствовао је вечерас у Лозници обиљежавању 29 година од злочиначке акције хрватске војске и полиције „Олуја“. Предсједник Српске рекао је да је поносан на усвојену Декларацију са Свесрпског сабора, те да је јединство и опстанак српског народа могуће остварити само уз јаку Србију и Републику Српску. „Не треба заборавити страдање у прошлости. Хвала свима који вјерују у Србију и Републику Српску. Хвала за снагу коју нам дајете. Свако ко заступа Србе изложен је притиску. Зато знам кроз шта пролази предсједник Србије Александар Вучић. И ја сам изложен притиску“, казао је предсједник Додик.

Предсједник Додик је нагласио да је гаранција слободе и опстанка заправо снажна и просперитетна Србија и Република Српска.„Само уз слогу можемо одговорити изазовима. Ако будемо посвађани онда ћемо бити лак плијен и нико не може да искључи опет да идемо у неким колонама“, нагласио је Додик.Предсједник Републике Српске је истакао да данас предсједник Вучић води јаку и стабилну Србију.„Знам гдје је била Србија на међународној сцени некада а гдје је сада. Знам да је Србија поштована и уважавана“, рекао је предсједник Додик.

Предсједник Српске је нагласио да је потребно додатно радити и подржати подржати јединство Срба, те одбацити жеље оних који говоре о неким босанским, хрватским или црногорским Србима.„Имамо право да славимо Србију и Републику Српску. Ми славимо наше датуме који нису уперени против некога. Нама треба слобода, развој и окупљање. Не треба нам унутрашња нестабилност. Подршка сам руководству Србије“, нагласио је предсједник Додик.Дан сјећања у Лозници обиљежава се у организацији Србије и Српске.

Злочиначка војно-полицијска акција „Олуја“ почела је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције, те јединица ХВО на подручју Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације.Према подацима „Веритаса“, током „Олује“ је протјерано више од 220.000 крајишких Срба, а на евиденцији се налазе имена готово 2.000 погинулих и несталих Срба из ове акције и након ње. Од тога је 65 одсто цивила, од којих су око три четвртине били старији од 60 година.